top of page

Co je Hepa filtr a proč se vyplatí jej používat?

HEPA filtry se běžně používají; najdeme je nejen v čističkách vzduchu (kde jsou nejdůležitějším prvkem), ale také v klimatizacích a vysavačích. Každý o nich slyšel, ale ne každý ví, k čemu přesně se používají a jaké znečišťující látky zachycují.


Co je to HEPA filtr?

Filtr HEPA je vysoce účinný vzduchový filtr, jehož název pochází z anglických slov High Efficiency Particulate Air Filter. Zpočátku byl vyráběn ze slinutého skla, ale nyní se k tomuto účelu používá hlavně polypropylen. Tenké listy tohoto vlákna na první pohled připomínají hedvábný papír a jsou přeloženy do tvaru akordeonu. I když to nevidíme pouhým okem, jsou jednotlivá vlákna uspořádána tak, že tvoří mikroskopické póry. Právě tato speciální struktura umožňuje filtru HEPA zachytit částice různých velikostí - i těch menších než 0,3 µm. Testování a klasifikace filtrů HEPA je popsáno v normě EN 1822-1: 2009.Co HEPA filtr zachytí?

Filtr HEPA díky své struktuře dokonale zachycuje všechny pevné částice. Z tohoto důvodu se používá všude tam, kde je nutné odstranit ze vzduchu prach, alergeny a smog. Kromě toho je tento filtr také účinný proti mnoha typům bakterií a virů. Příklady některých znečišťujících látek zachycených filtrem HEPA a jejich typické velikosti: pyl 5-100 µm, forma 2-20 µm, zvířecí chlupy 0,5-100 µm, spory roztočů 0,5-50 µm, suspendovaný prach PM10 2,5-10 µm, suspendovaný prach PM2,5 1-2,5 µm, bakterie 0,35-10 um.Jednou z nejnebezpečnějších znečišťujících látek ze seznamu výše jsou suspendované prachy PM2,5, PM10 a PM1, tj. Smogové složky. Díky své mikroskopické velikosti snadno vstupují do našich plic a dokonce do krevního řečiště a způsobují poškození celého těla. Právě kvůli přítomnosti polétavého prachu je prakticky každý čistič vzduchu vybaven filtrem HEPA.Comments


BLOG

bottom of page